Inicijator stručnog skupa bila je Uprava društva na čelu s generalnim direktorom Nikolom Perkovićem, koji je na početku pozdravio sve prisutne i otvorio skup. U uvodnom govoru naglasio je važnost šumarske struke u kreiranju, razvoju i unapređenju poslovanja, ali i da su i svi ostali djelatnici važne karike za uspješan rad poduzeća. Zahvalio se i svim svojim prethodnicima na odgovornom i održivom poslovanju, čijim zaslugama postoji mogućnost da ovako veliki broj inženjera ima mogućnost raditi u svojoj struci, u mjestima gdje su rođeni i odrasli.
Hercegbosanske šume ne smiju stagnirati i zadovoljiti se trenutnim stanjem, nego uvijek moramo gledati kako ih unaprijediti, razviti i modernizirati. Direktor Perković je naglasio da želi da se svaki djelatnik poduzeća osjeća bitnim i potrebnim, da su slobodni izraziti svoje mišljenje, kritike, primjedbe i ideje te da su za sve prisutne kolege njegova vrata otvorena po bilo kojem pitanju.
Na kraju je podsjetio što je sve Uprava društva učinila u posljednje vrijeme kako bi se struka i poslovanje poduzeća podigli na višu razinu. Naveo je tri najbitnije stavke: nova sistematizacija radnih mjesta, kreiranje i uvođenje digitalnog sustava otpreme drvnih sortimenata (sustav PRO HBŠ) i kreiranje novog Zakona o šumama HBŽ, kao i prvog Zakona o lovstvu HBŽ u suradnji s nadležnim ministarstvom što će poduzeću i struci olakšati i pomoći unaprijediti pojedine elemente poslovanja, modernizirati i prilagoditi određene procese kako na terenu tako i u ostalim segmentima poslovnih aktivnosti.
Uslijedio je dio programa gdje su Rukovoditelji stručnih šumarskih Službi održali prezentacije o stanju poslovanja i gospodarenja za koje je Služba nadležna, s osvrtima na proteklo i planovima za naredno razdoblje.
Prezentacije su održali:
- Služba za lov i ekologiju – Anton Barać
- Služba za uzgoj i zaštitu šuma – Tomislav Mioč
- Služba za uređivanje šuma – Andrija Batinić
- Služba za proizvodnju – Domagoj Turalija
- Služba za internu kontrolu – Adnan Hodžić
- Nakon svake pojedinačne prezentacije od strane prisutnih postavljana su određena pitanja, primjedbe i prijedlozi te je ovaj dio skupa protekao u interaktivnom tonu.Prisutne na Skupu pozdravio je i direktor Županijske Uprave Josip Kojundžija koji je pohvalio Skup i inicijativu te naglasio važnost međuinstitucionalne suradnje, a kao dobar primjer naveo suradnju u kreiranju Zakonskih akata.Na kraju je izvršni direktor za poslove šumarstva Ivan Petrović zatvorio skup te naglasio kako ovakav stručni Skup treba postati tradicionalan te da je važno da se bar jednom godišnje u domenu struke otvore pitanja i problemi s kojima se susrećemo u svrhu zajedničkog cilja – održivog gospodarenja šumama na principima koje je šumarska nauka i struka ustanovila, a u korak s modernim i inovativnim pristupom. Poduzeće, i šumarstvo kao struka u svom djelovanju nalaze se u sredini kako bi balansirali zahtjeve privrede s jedne strane, i zahtjeve šire zajednice, nevladinih organizacija, lokalnog stanovništva koji potrebuju šumu za ono što se naziva općekorisne funkcije šuma (zaštitne, estetske, rekreativne, zdravstvene, socijalne i druge funkcije šuma.)
Zaključci:
– Održani stručni skup je uspješno organiziran događaj koji je homogenizirao struku. Mnoge kolege su se ovom prigodom prvi put upoznali iako su višegodišnji djelatnici našeg poduzeća.
– Interaktivna rasprava sigurno je doprinijela razumijevanju sveukupne problematike, a Upravi društva će biti od koristi u donošenju budućih Odluka i smjernica rada. Skup ovakvog opsega i karakera ujedno je i prvi takav u Bosni i Hercegovini
– Hercegbosanske šume krupnim koracima idu ka modernizaciji poslovanja, usklađivanju s EU i globalnim regulativama.
– Suradnja s nadležnim ministarstvom, Županijskom Upravom za šumarstvo, šumarskom inspekcijom, ključna je za razvoj i unaprjeđenje. Nakon usvajanja dva ključna Zakona, sljedeći koraci su izrada i donošenje podzakonskih akata, na osnovu kojih će biti izrađeni i interni pravilnici i procedure poduzeća.
– Razvoj i širenje poslovanja, pogotovo u smislu dodatnih prihoda su u zamahu. Projekti pošumljavanja su dio najvećeg europskog projekta pošumljavanja čiji su ugljični krediti prvi verificirani u Europi, te se već mogu staviti na tržište. Kreiran je i ambiciozan plan za lovni turizam, te će se u skorije vrijeme kreirati plan i za druge tipove turizma (naučni, ruralni, rekreativni…). Izrađen je program gospodarenja sporednim šumskim proizvodima, internacionalna suradnja i apliciranje na EU fondove i druge vrste potpore su pokrenuti te je poduzeće trenutno u izradi određenih projekata.
– Digitalizacija operativnih poslova je u procesu i doprinijeti će jednostavnijem i transparentnijem poslovanju. Poduzeće je osnovalo i prvu marteloskop plohu u BIH, u mreži Integrate+ uspostavljene od Europskog šumarskog instituta. Dogovorene su suradnje, edukacije i prezentacije po pitanju drugih tehnoloških rješenja kao što su upotreba Lidar tehnologije, korištenje dronova sa softverskim rješenjima za nadzor zdravstvenog stanja, snimanje i analiza taksacijskih elemenata šuma i sl.
– Otpornost na klimatske promjene je jedan od glavnih izazova i zadataka za šumarsku struku. Pojačan nadzor zdravstvenog stanja šuma, prilagodba načina i sustava gospodarenja, uzgojne mjere, te ulaganje u sredstva zaštite šuma moraju biti jedan od prioriteta.
– Kao struka i kao poduzeće, nikad ne trebamo stajati u mjestu i biti zadovoljni. Uvijek možemo bolje. Uz trud, rad i educiranje ključna je suradnja. Zajedno s drugim kolegama, u međusobnoj razmjeni mišljenja, znanja i iskustava kao i konkretnoj suradnji, kao struka i kolektiv sigurno ćemo ići u tom smjeru.
– Održavanje ovakvog stručnog skupa je prvenstveno potreba, a ne samo želja kako bi se kolektivnim stručnim pristupom unaprijedilo gospodarenje šumama na području Hercergbosanske županije, te je isti potrebno održati barem jednom godišnje, navodi se objavi ŠGD Hercegbosanske šume.