Foto: Pixabay

U današnjem dinamičnom radnom okruženju, pitanje o prirodi rada postaje sve relevantnije: je li posao izvor zadovoljstva ili teret koji nas značajno opterećuje?

Mnogi se suočavaju s izazovima koji svakodnevni rad pretvaraju u izvor stresa, tjeskobe i iscrpljenosti, piše Women in Adria. Pritisci poput rokova, ambicioznih ciljeva te zahtjeva nadređenih i kolega mogu stvoriti osjećaj da je odgovornost za uspjeh organizacije isključivo na našim leđima, što može dovesti do izgaranja i gubitka motivacije. Kada posao postane teret, fokusiramo se isključivo na preživljavanje u radnoj sredini, a dugotrajni stres može ozbiljno ugroziti mentalno i fizičko zdravlje.

Kako preuzeti kontrolu nad životom

U eri brzih promjena i visokih očekivanja, važno je preuzeti kontrolu nad svojim radnim životom. Umjesto da se osjećamo opterećenima, trebali bismo usmjeriti pažnju na izgradnju radne kulture koja zaposlenicima omogućuje da pronađu zadovoljstvo u onome što rade. Stvaranje radnog okruženja koje potiče rast i ispunjenje ključno je za osnaživanje zaposlenike i poticanje osjećaja cijenjenosti i motivacije.

Organizacije koje prepoznaju važnost mentalnog zdravlja svojih zaposlenika i nastoje stvoriti podržavajuću atmosferu mogu pomoći da posao ponovno postane izvor zadovoljstva.

Edukaciji o ovoj temi pridonosi novitet na hrvatskom tržištu – pristup inspiriran idejama Viktora Emila Frankla, poznatog neuropsihijatra i utemeljitelja logoterapije i egzistencijalne analize (tzv. “treće bečke psihoterapijske škole”). Frankl je vjerovao da pronalaženje smisla u životu nije samo ključno za mentalno zdravlje, već i za uspjeh u radu.

Kako biti motiviraniji, zadovoljniji, sretniji…?

Zamislite radno okruženje usmjereno na smisao, gdje se zaposlenici osjećaju cijenjenima i imaju priliku uskladiti svoje profesionalne ciljeve s osobnim vrijednostima. Takva korporativna kultura ne samo da poboljšava opće blagostanje zaposlenika, već i povećava produktivnost i kreativnost.

Pristup integrira Franklova filozofska načela u svakodnevne radne procese, omogućujući zaposlenicima da promijene svoj odnos prema radu i uspostave dublju povezanost s vlastitim ciljevima. To rezultira većom motivacijom, zadovoljstvom, poboljšanom radnom atmosferom, jačanjem timskog duha i emocionalnim blagostanjem. Uspjeh organizacije ovisi o njenim ljudima, a zadovoljstvo i angažman zaposlenika ključni su za održivi rast i razvoj.

Women in Adria