Doista imamo katastrofalnu situaciju, tako i u protekloj, 2024. godini na 725 umrlih imamo samo 242 novorođene djece. U proteklih 20 godina izgubili smo 8909 stanovnika, kazala je ravnateljica ZJZ-a HBŽ-a dr. Diana Mamić za Večernji list.
Ako je suditi po vitalnoj statistici, Hercegbosansku županiju ne čeka svijetla budućnost. Iako je čini šest lokalnih samouprava i prostorno je najveća u Federaciji Bosne i Hercegovine, “bijela kuga” njezino je stalno stanje, a ni u ostatku BiH, osim nekolicine svijetlih primjera, situacija nije puno bolja. Već dva desetljeća, koliko Zavod za javno zdravstvo HB županije prati vitalnu statistiku, broj umrlih u pravilu je bio dva puta veći od novorođenih, a u protekloj je, 2024. godini odnos između rođenih i umrlih bio jedan prema tri, piše Večernji list BiH.
U razgovoru s dr. Dianom Mamić, ravnateljicom Zavoda za javno zdravstvo HB županije, doznajemo kako su u dvadesetogodišnjem razdoblju, od 2005. do 2025. godine, najporazniji rezultati zabilježeni u dvije godine pandemije koronavirusa, 2020. i 2021. Naime, u 2021. rođeno je 278 djece, a umrlo 998 osoba, što znači da je na jedno novorođenče bilo 3,6 umrlih, dok je u 2020. taj odnos bio 1:3,4.
– Doista imamo katastrofalnu situaciju, tako i u protekloj, 2024. godini na 725 umrlih imamo samo 242 novorođene djece. Ako pogledamo naše statističke podatke, onda vidimo da smo u proteklih 20 godina izgubili 8909 stanovnika, što je više nego što ih trenutačno ukupno ima u Glamoču, Kupresu i Bosanskome Grahovu. A posebno zabrinjava i to što su negativnoj vitalnoj statistici umnogome doprinijela i maligna oboljenja. Tako je u prošloj godini 125 osoba umrlo od karcinoma, što je 17 posto od ukupnoga broja umrlih u županiji – govori nam dr. Mamić te dodaje kako je karcinom debeloga crijeva najzastupljeniji, potom slijedi karcinom pluća i kod žena karcinom dojke.
A kako u Livnu već dugi niz godina djeluje “Bistrica”, Udruga žena oboljelih i liječenih od raka dojke, pitali smo predsjednicu Slavicu Gotovac kakva je situacija s novooperiranim ženama od te vrste maligniteta.
– Nažalost, moram reći i da u ovoj godini, koja je tek počela, imamo već šest novooperiranih u Županijskoj bolnici u Livnu, a vjerujem da ih ima i više jer imamo pacijentice koje se operiraju i u drugim ustanovama izvan naše županije. U 2022. godini bilo je 18 operiranih, od čega 15 potvrđenih karcinoma. Godine 2023. bilo je 15 oboljelih i operiranih – 11 karcinoma, a u protekloj, 2024. godini 19 operiranih, s tim da je bilo 13 karcinoma.
Znači, ako uzmemo neki prosjek, možemo reći da je broj oboljelih u stalnom porastu – govori nam predsjednica Udruge “Bistrica” te dodaje da sve strukture društva trebaju uložiti puno više u prevenciju i edukaciju stanovništva kako bi se, ako ništa drugo, bolest otkrila u ranoj fazi.
Iskoristili smo i prošlotjedni boravak dr. Nediljka Rimca, federalnog ministra zdravstva, u Livnu kako bismo doznali što po tom pitanju poduzima ili će poduzeti Federacija BiH.
Ministarstvo zdravstva FBiH ove je godine u proračun uvrstilo 1,1 milijun maraka za prevenciju malignih oboljenja. Pri tome mislim na vodeća maligna oboljenja, kod žena – karcinom dojke i karcinom vrata maternice, kod muškaraca karcinom prostate i kod muškaraca i žena karcinom debeloga crijeva. Ta će sredstva biti raspoređena kompletno po cijeloj Federaciji kada su u pitanju zdravstvene ustanove, i to za prevenciju, odnosno rano otkrivanje malignih oboljenja. Sve zdravstvene ustanove upoznate su s time, znaju da imaju osigurana sredstva i trebaju se aktivno uključiti u taj proces.
A također ćemo se zadužiti kod Svjetske banke kao Vlada Federacije BiH i Ministarstvo kako bismo nabavili nužnu opremu za rano otkrivanje bolesti. Znači, za nabavu mamografa tamo gdje je potrebno, za aktivno provođenje imunizacije, kao i za rano otkrivanje karcinoma debelog crijeva, prevenciju kroz sistematske preglede… Dakle, sve su to aktivnosti u koje se Ministarstvo zdravstva FBiH aktivno uključilo jer je otkrivanje malignih bolesti u ranoj fazi najbolje i najjeftinije i za pacijenta i za društvo – kazao je ministar Rimac.