Najava knjige koja je dugo pisana a treba ugledati svjetlo dana za vrijeme Adventa tekuće godine.
UVODNA RIJEČ AUTORA
Ovi redovi ispisani su u vrijeme kad međunarodna zajednica silom, uz pomoć svojih gubernatora Jaquesa Kleina, Wolfganga Petritscha, Roberta Barryja, a uz pasku nadzornika novoga svjetskog poretka: Richarda Holbrooka i Carla Bildta, anulirala i zadnje ostatke hrvatske državnosti u BIH.
Poslije dvaju ratova (Drugog svjetskog i ovog posljednjeg u BIH) udjel Hrvata u ukupnom zbroju pučanstva je decimiran s tendencijom potpunog nestanka. A genocid nad ovim narodom počeo je već početkom svibnja na Vracama u Sarajevu s klimaksom na Bleiburškom polju. Monstruoznim planom velikih sila u američkoj vojnoj bazi Dayton (Ohio) nagrađena je ideja velikosrpstva a Hrvatima je namijenjena rola fikusa drugorazredne, nepolitičke nacije. Pače manjine.
Od nekada jedinog državotvornog naroda u svojim povijesnim pokrajinama – zbog različitih silnica – Hrvatima preostaje daljnji usud grčevite borbe na život i smrt.
Bosna, zemlja na vjetrometini civilizacija, poslije propasti hrvatske vladarske kuće Trpimirovića te donekle za Šubića Bribirskih i Tvrtka, nije bila u prigodi odlučivati o svojoj sudbini. Navlastito za pet stoljeća pod otomanskom okupacijom.
Kasnije su na hrvatskoj grbači jahali: ugarski kicoši, beogradski čaršijski cincari i Brozova zločinačka kamarila. Zbog naše nesloge, različitih interesa, slabosti – svejedno.
Onda je došao ovaj zadnji rat: krvav, strašan, osvajački, genocidan. Četnicke zvijeri su krenule na zemlju koju im djedovi nisu ostavili u amanet. Vrhunac njihova orgijanja bila su u Ravnom, Srebrenici, Prijedoru, Kupresu, Kotor-Varoši, Posavini. Ovo su bila samo neka od desetaka mjesta koja su doživjela “bratsku ” ljubav Bizantinaca i okusila silu “narčetanijskog prisajedinjenja”. A u sjeni svetosavskog velikosrpskog projekta rasta je drugi, zeleni, fašizam potican od Muslimanskog bratstva, rastućeg vehabizma i iranske šiitske ekspanzije. Ove tri silnice koristile se tragediju Istočne Bosne i Podrinja za vlastite interese i huškanje muslimana na teritorijalno namirivanje na slabijima od Srba. Uz predvodnike sve tri etnije koji su bili vjerni sluge SDB-a, Beogradu nije bilo teško organizirati pogubni sukob Muslimana i Hrvata.
Namjera mi nije opisivati bosansku povijest u tančine, to su učinili mnogi renomirani povijesnici – tuzemni i inozemni (D. Mandic, V. Ćorovic, O. Knezovic, C. Truhelka, T. Smiciklas, V. Klaic, S. beg Bašagić, E. Duemler, R. Kiszling, K. Porfirogenet, J .Engel kao i Safarik, Ranke Kamnitz ,Gfoerer, Hildering, De Polo i drugi), nego glede boljeg razumijevanja ponoviti ljude i događaje koji su imali upliva u razvoj političkih prilika.
Namjera mi je bila i raščlaniti srpske pseudo argumente u posezanju za bosanskom zemljom. Zavrijedila je i muslimanska teorija o “temeljnom narod” i “rezervnim domovinama” cjelovit osvrt.
Pri kraju knjige kazao bih koju, bez imalo pristranosti, o uzroku sukoba između bosanskih Muslimana i Hrvata.
Budući se o novijoj političkoj povijesti u BiH piše isključivo i ideološki obojeno, želio bih načeti i neke teme koje su tabuizirane. Kako moja malenkost nije ekspert na području politike a ni povijesti utoliko ću se držati činjenica i logičke prosudbe.
Kako je odmaklo više od 18 godina od početka pisanja ove knjige smatrao sam potrebitim dodati još tema.
Tako će se naći i incognito akcije, nepoznate široj javnosti, hrvatskih skupina i pojedinaca koji su radile i na priznanju HR i BiH, dokumenti i govori sa Svebošnjačkog kongresa u Zetri 1993. i još puno drugih pojedinosti.
Zadnja trećina knjige sadržavat će autorove tekstove iz mnogih glasila. Kako u vrijeme elektroničkih medija knjige malo tko čita a njihovo tiskanje iziskuje veliki trošak, sačekalo se da bez donacija autor uzmogne podmiriti troškove .
Tadija Ljubičić
Foto – Wikipedija: Autor Martin Brož





















