U Etnografskom muzeju u Zagrebu večeras je otvorena Izložba “Duvno polje – kraljevsko prijestolje: Suvremena interpretacija predaje o krunidbi kralja Tomislava”. Autor izložbe je o. Zvonko Martić, a ostaje otvorena sve do 23. ožujka ove godine.
Izložbu su otvorenom svečano proglasili Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova te Dragan Čović, predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH.
Otvaranju izložbe nazočili su predstavnici vjerskoga, kulturnoga i političkog života općine Tomislavgrad.
Udruga „Stećak” tom izložbom i prigodnom monografijom želi današnjoj publici suvremenim pristupom približiti osobu kralja Tomislava, koji je u društvenom sjećanju hrvatskog naroda jedan od najvažnijih hrvatskih narodnih vladara. Izložba obuhvaća dizajnirane i izrađene nove kraljevske insignije i odjeću, djela suvremenih slikara nadahnuta doživljajem krajolika Duvanjskog polja i okolice te umjetničke fotografije povijesnog uprizorenja krunidbe. Idejno rješenje rekonstruirane srebrne krune i žezla s pozlatom te prijestolja osmislio je akademski kipar Ilija Skočibušić. Krunu je izradio Vladimir Šulevski, dok je Zlatarna Dodić odlila srebrni dio žezla. Prijestolje je izlila Ljevaonica umjetnina Jurkić.
O tim artefaktima, u kontekstu povijesti i teorije povijesnih uprizorenja na međunarodnoj razini, znanstveni članak u monografiji napisao je povjesničar umjetnosti dr. sc. Anđelko Mihanović, konzervator pri Konzervatorskom odjelu u Splitu i suradnik na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Splitu.
Kostim je dizajnirala prof. dr. art. Jasmina Pacek, koja je također autorica znanstvenog teksta u monografiji. Rad donosi pregled procesa kostimografske analize svih povijesnih izvora koji se odnose na kralja Tomislava, starohrvatsku umjetnost pletera i srednjovjekovnog odijevanja u širem geografskom području. U suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu i Akademijom likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu na izložbi će biti predstavljeno deset umjetničkih slika nastalih tijekom trogodišnje kolonije pod nazivom „Zemlja kralja Tomislava”. To su radovi: Gordane Bakić, Tomislava Buntka, Svetislava Cvetkovića, Sebastijana Dračića, Fedora Fishera, Danka Frišćića, Koraljke Kovač, Tina Samaržije, Matka Vekića i Josipa Zankija.
Osvrt na umjetničke slike napisao je muzejski savjetnik u Nacionalnome muzeju moderne umjetnosti u Zagrebu Željko Marciuš.
Ilustrativne fotografije povijesnog uprizorenja izradio je umjetnički fotograf Jasmin Fazlagić. Fotografije prate tekstovi koji će posjetiteljima približiti predaju o krunidbi kralja Tomislava.
Ovomu pridodajmo da će se sutra od 17 sati u Etnografskom muzeju u Zagrebu održati predavanje na temu “Kako dizajnirati kostim kralja Tomislava, ako pravih povijesnih dokaza nemamo?” O spomenutome će govoriti prof. dr. art. Jasmine Pacek. Više u najavi događaja možete doznati ovdje.
Etnografski muzej Zagreb/Tomislavcity
Fotogalerija/Tomislavcity/Radio Tomislavgrad