Foto: Freepik

U BiH u ovoj godini nisu rađene laboratorijske analize hrane i kontrola ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog podrijetla, čime je izravno ugroženo zdravlje ljudi. Glavni krivac za to je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstava RS-a, koje nije dalo suglasnost Agenciji za sigurnost hrane u BiH na višegodišnji program kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog podrijetla u BiH, prenio je BHRT.

Bez suglasnosti entitetskog ministarstva Agencija nije mogla provesti program monitoringa ostataka pesticida u hrani na godišnjoj razini koji radi u suradnji s Uredom za veterinarstvom BiH, Upravom BiH za zaštitu zdravlja bilja, entitetskim ministarstvima poljoprivrede i Odjelom za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Distrikta Brčko, piše Večernji list BiH. Stručnjaci skreću pozornost da nekontrolirana upotreba pesticida može prouzročiti nastanak malignih oboljenja. Većina ih sadrži arsen, za koji se zna da je kancerogen. Upotreba pesticida može utjecati i na kognitivni razvoj, sve su češće dijagnoze endokrinih poremećaja, hormonskog statusa kod djece, trudnica i odraslih. Sama problematika pesticida je multidisciplinarna i oni ostaju dugo u hranidbenom lancu te time utječu na zdravlje ljudi. Toksični učinci, čak i niskih doza, mješavine pesticida na ljudsko zdravlje mogu biti jako opasni. Izlaganje može dovesti do akutnog trovanja koje se bilježi kod poljoprivrednika koji ih koriste. Kod kroničnog trovanja javljaju se bolesti kao što su leukemija, limfomi, sarkom mekog tkiva i mozga, kostiju, rak želuca…

Pesticidi mogu igrati ulogu u nastanku Parkinsonove bolesti i poteškoća u razvoju te utjecati na reproduktivno zdravlje. Unatoč opasnosti, u BiH trenutačno nema laboratorijske kontrole ostataka pesticida. Ravnatelj Agencije Džemil Hajrić istaknuo je za BHRT da bez redovite kontrole građani ne mogu biti sigurni u kvalitetu hrane koju konzumiraju: – Ne možemo sa sigurnošću znati kakvu hranu jedemo – rekao je Hajrić. Građani smatraju da su jeftiniji proizvodi često lošije kvalitete i sadrže opasne pesticide. Jedan od ispitanika rekao je: “Srećom, živim na selu i proizvodim većinu hrane. Mislim da u uvoznoj hrani ima puno pesticida.” Dok građani i organizacije upozoravaju na hitnu potrebu za kontrolama, Agencija očekuje konkretne mjere od Vijeća ministara BiH. Ako se blokada nastavi, pitanje sigurnosti hrane u BiH ostat će ozbiljan problem, piše Večernji list BiH.

Da je riječ o velikom problemu za građane BiH, govori i posljednje dostupno izvješće, ono za 2022. Agencija za sigurnost hrane BiH provela je tada godišnji program kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog podrijetla u BiH. Odabrano je 13 proizvoda: jabuke, jagode, breskve, vino od grožđa, zelena salata, glavati kupus, rajčice, špinat, zob u zrnu, ječam u zrnu, kravlje mlijeko, svinjska mast te hrana za dojenčad i malu djecu, osim početne i prijelazne hrane za dojenčad i prerađene hrane za djecu na bazi žitarica. Uzorkovana su i tri nacionalna proizvoda (kruška, šljiva i mandarina). U izvješću je, među ostalim, navedeno da od 184 uzorka (od toga 90 uzoraka domaćeg podrijetla) uzeta iz 16 vrsta hrane, samo tri nisu sadržavala ostatke pesticida, a to su kravlje mlijeko, svinjska mast i hrana za dojenčad.

Dakle, u 181 uzorku pronađeni su pesticidi, potvrdio je nakon objavljenog izvješća Nijaz Bajramović, pomoćnik ravnatelja u Agenciji. Naravno, to ne mora značiti da je takva hrana nesigurna za prehranu, ali to govori da se poljoprivredni proizvođači ne pridržavaju propisanih normi i standarda. Čak 46% ispitanih uzoraka sadržavalo je ostatke pesticida iznad dopuštenog. Predmet analize bilo je 90 uzoraka domaće proizvodnje, a ostalo je bilo iz uvoza. Ostatke pesticida sadržavalo je 80 uzoraka, a kod tri uzorka (špinat, jabuka, rajčica) prisutnost tih kemijskih proizvoda bila je iznad maksimalne dopuštene koncentracije koja je propisana smjernicom EU-a. Analizirana je i kruška koja se nalazi u prodaji. Podrijetlom je iz Čilea, a u njoj je pronađen Diflubenzuron, pesticid opasan za zdravlje. U jagodi je pronađen Propamocarp. Svi uzorci grožđa sadržavali su ostatke pesticida Boscalid… Hrana u kojoj su pronađeni pesticidi su: breskva, kupus, jagoda, ječam, mandarina, rajčica, šljiva, špinat, vino od grožđa, zob…