Branko Krajina iz Podgaja kraj Tomislavgrada, zvani Brane, frizerstvom se bavi punih 27 godina. Vlastiti frizerski salon ima u blizini Autobusnoga kolodvora.
Njegova rodna kuća u Podgaju, baš kao u prethodnoj priči frizera Davora, bila je mjesto u kojem su se šišale muške glave.
Njegova „prva žrtva“ bio je, kako kaže, nerazdvojni prijatelj kum Šigo.
– U to su vrime aktualne bile frizure na „kocke“ i s malo repića iza glave. Kum Šigo je imo čičavu kosu a želio je da jednome dijelu bude ravna. Bila je to zahtjevna izvedba za srednjoškolca. Moram vam reć da nisam uvik volio šišat. Ponekad bi isprid ulaznih vrata naše podgajske kuće bio čitav red obuće. Kad bih to vidio, pobigo bi u grad.
U obiteljskoj kući otkad znam za sebe bile su škare i mašina za šišanje. Vjerojatno ih je bilo i u drugim kućama, ali naša je bila rezervirana za šišanje i to nediljom. Naši stari, did Marko i ćaća Andrija u selu su slovili za dobre i velike radnike. Bili su majstori i svašta im se dalo u rukama radit. To sam naslijedio od njih, navodi Brane.
Kako to da se baš nedjelja ostavljala za šišanje?
– To je ostalo od starina. Prije se radilo „i dan i noć“. Naši stari jedino nediljom nisu radili a šišanje im nije predstavljalo neki značajan i težak posao.
Brane nas upoznaje da se šišanjem bavio ne samo kao srednjoškolac već i u vojsci te u Domovinskom ratu a radio je i neke druge poslove.
– Uz mene su u torbi uvik bile škare i mašinica. To sam radio iz hobija, a po završetku rata, na nagovor i uz podršku sestre i zeta koji su radili vani, otvori sam svoj frizerski salon. Prije toga sam radio limariju i mehaniku kod Inte na Kolu. Bilo je to divno iskustvo, ali moro sam se jednom otisnut u svoj poso.
Lakše je nabrojat što nisam radio. Završio sam srednju veterinarsku školu. Kod nas su bile samo dvi generacije te škole. Jedno vrime sam radio i na nekadašnjem Poljoprivrednom dobru, na farmi s veterinarskom ekipom, govori nam dok vješto škarama uređuju kosu mušterije.
– Kad sam pristo raditi na farmi, onda samo došo kod Inte na Kolo. Šišo sam i u garaži, a feniro kompresorom. I danas mi u šali govore da nabavim kompresor.
Brzi ste, dodajem.
– To su primijetili davno, dok sam obavljao praksu tijekom izvanrednoga školovanja za frizera u Splitu. Tada bi ih se više okupilo oko mene i promatralo. Čudili su se kako brzo radim i to im je bilo zanimljivo. I u ovom našem poslu uvik ima novosti. Tko ima volje može učit i raditi nove frizure. Oni koji nam dovoze opremu za salone informiraju nas i o različitim obukama, a i na internetu se može puno toga doznat jer detaljno i jednostavno objasne što i kako triba radit.
Branine mušterije uglavnom traše klasično muško šišanje, oni mlađi znaju biti i zahtjevniji jer žele biti u điru.
– Jedno vrime su navalili dolazit s fotografijama željenih frizura. Dosta je bio tražen „Ronaldo“. Ja bih im na takve upite iz zezancije rekao – taj se ne šiša ovdje.
Ima i onih koji traže tetovaže, tribaš bit umjetnik za te stvari, ne zna to svatko napravit. Nešto sam i ja pokušavo, ali za to nisam odveć zainteresiran iako mi crtanje u školi nije išlo loše. U zadnje vrime su popularne fade frizure s puno slojeva i besprimjetnih prijelaza. Osim što su tražene, dosta su i praktične, ali klasika je klasika – domeće Brane.
Dodaje da je nekad njegova stalna mušterija bila i jedna od duvanjskih djevojaka koja je nosila kratku frizuru, u to vrijeme zvanu tifus, iako je on isključivo muški frizer. Što se tiče brijanja, kaže da je u njegovom salonu to sada prava rijetkost.
Kakva je suradnja s kolegama frizerima?
– Imamo korektan odnos. Svi imamo posla, nije za kukati, ali je razlika u litnjem periodu i sada. Liti je tri puta više posla i tada se hvatamo za glavu. Ne znam kako bismo izdržali da je kroz cilu godinu tako, kaže Brane.
Kao i njegov kolega Davor ističe da su bol u leđima i kukovima jedini problem ovoga posla.
– Kad kažem ljudima da težega posla nisam radio, oni mi se smiju. Ove probleme, osim frizera imaju i stomatolozi i profesionalni vozači, dodaj Brane.
Sutra će zato ovaj naš frizer odraditi „samo“ četiri sata, tako je subotom i raduje se nedjelji jer će moći šetati. Tada neće šišati. Ovo je ipak posao.
Z.S./Tomislavcity