Stada poludivljih konja koja lutaju zapadnim Bosnom i Hercegovinom sada privlače turiste, piše BBC u objavi nakon što je objavljena reportaža o tome fenomenu. Trenutno ih je oko 1.000, a nalaze se u planinama Cincar i okolnim područjima između gradova Livno i Kupres. Ovi bosanski planinski konji potomci su domaćih konja koji su pušteni u divljinu zbog rata i industrijalizacije, a kasnije su spašeni od izumiranja.
Konji su nekada bili temelj poljoprivrede, ali su s pojavom modernih strojeva pušteni u divljinu. Zbog svojih domestificiranih korijena, manje su oprezni prema ljudima, što ih čini atraktivnim za turiste, ali i uzrokuje napetosti s lokalnim stanovništvom. Zimi mogu biti opasni jer ližu so s cesta i pljačkaju farme. Iako su bili zaštićeni 2009. godine, ta odluka je povučena 2017. zbog visokih troškova šteta.
Tijekom posljednjih godina, stavovi su se promijenili jer je turizam porastao, a lokalne turističke firme sada nude vodiče i prijevoz kako bi turisti mogli vidjeti konje. Također, organizacije poput Ekološkog udruženja Borova Glava pomažu u zaštiti konja i smanjenju sukoba s mještanima. Konji postaju simbol oporavka zemlje nakon rata.
Za putnike koji žele vidjeti konje, Livno je najbolje polazište, a posjetiteljima se preporučuje unajmljivanje vodiča kako bi povećali šanse za susret s konjima, prenosi Vecernji.ba.