Hrvatska od 1. siječnja kreće s naplatom plastičnih vrećica na odjelima za voće i povrće.
Od 1. siječnja 2025. u Hrvatskoj započinje naplata laganih plastičnih vrećica koje se najčešće koriste na odjelima za voće i povrće. Ova mjera, koju je najavilo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, odnosi se na vrećice tanje od 15 mikrometara. Trgovački lanci poput Konzuma, Studenca, Kauflanda i Lidla naplaćivat će ih po cijeni od jednog centa po vrećici.
Zašto je ova mjera važna?
Trgovci će morati osigurati da su vrećice dostupne samo na odjelima za voće i povrće, uz jasno istaknute cijene, dok prodaja na kasama neće biti dopuštena. Prema procjenama, u svijetu se godišnje koristi više od 500 milijardi plastičnih vrećica, a svaka se prosječno koristi kraće od 25 minuta. Nakon toga često završavaju u otpadu ili okolišu, a za njihovu razgradnju potrebno je između 100 i 500 godina, ovisno o uvjetima.
Plastika, uključujući plastične vrećice, čini 95% otpada koji pluta Sredozemnim morem. Tijekom razgradnje, vrećice se pretvaraju u plastičnu prašinu koja kontaminira ekosustave i završava u hrani i vodi. Ova mjera dio je šireg plana za smanjenje plastičnog otpada i zaštitu okoliša, priopćio je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Hrvatske.

















