Foto: Grad Livno

Na osnovi pristiglih prijava Grad Livno je izdvojio oko 120.000 KM kroz program potpore ruralnom razvoju za 2025. godinu, i to 100.000 za kapitalna ulaganja poljoprivrednih gospodarstava te 20.000 KM mladim poljoprivrednicima. Ugovore s odabranim korisnicima potpisao je gradonačelnik Darko Čondrić.

– Potporama u poljoprivredi želimo, među ostalim, potaknuti mlade ljude na ostanak, ali i unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju i otvoriti nove mogućnosti u razvoju gospodarstva. Vjerujem da će ovakva ulaganja donijeti dugoročan napredak i još snažniju poljoprivrednu proizvodnju – kazao je livanjski gradonačelnik za Večernji list BiH.

Također je istaknuo kako bi volio da se na javni poziv prijavilo više mladih poljoprivrednika, a ne samo četvero, no nada se da će iduće godine taj broj biti veći. U kategoriji poljoprivrednih gospodarstava uvjete za potpisivanje ugovora za potporu kapitalnim ulaganjima ispunilo je sedam korisnika.

Inače, sve aktivnosti provedene su putem Službe za gospodarstvo, inspekcijske poslove, lokalni razvoj i investicije Grada Livna. Korisnici su zahvalili na dodijeljenim sredstvima, a mi smo iskoristili prigodu nekolicinu njih upitati što su konkretno dobili, čime se bave i kako će iskoristiti dobivenu potporu.

Tridesetsedmogodišnja Ivana Vukadin vratila se iz Njemačke prije tri godine i nastoji osigurati egzistenciju na svome ognjištu. Budući da se još u djetinjstvu bavila jahanjem, sada je ostvarila svoj san – danas ima ranč s vlastitim konjima, a krajnji cilj joj je pružiti mogućnost djeci da svladaju tu vještinu i druže se s tim plemenitim životinjama.

– Danas djeca uglavnom “vise” na mobitelima ili su pred računalima u tom virtualnom svijetu, a ja im želim pružiti priliku da malo izađu u prirodu, da jašu konje i vide kako konj nije samo radna životinja, nego jako dobar prijatelj – kazala je Ivana Vukadin.

Mladić iz Sajkovića u Donjem Livanjskom polju ozbiljno se bavi stočarstvom. Riječ je o Marku Rosiću koji je za ulaganja u farmu “Troglav” dobio 17.439 KM. Sa svojom obitelji već petu godinu bavi se uzgojem goveda u sustavu krava – tele. Naglasio je kako im je svaka potpora dobrodošla.

– Ulaganjima nikad nema kraja jer uvijek se može bolje i više. Trenutačno imamo blizu 200 grla s teladi, no svakoga dana dobijemo novo tele, tako da taj broj nije konačan. Sve ide svojim tijekom, tako da guramo naprijed – kazao je Rosić.

Ivan Ćurić iz sela Srđevići poljoprivredom se, uz roditelje, bavio od malih nogu. Otvaranjem sirane došlo je i do ozbiljnijeg angažmana i proizvodnje, govori Ćurić.

– Bilo je to prije nekih 12 godina jer je bilo evidentno da bez finalnog proizvoda nema neke veće dobiti. Došlo je vrijeme da nema dovoljno radne snage te morate i proizvodnju prilagoditi tome, odnosno napraviti svrsishodniji objekt da se mogu koristiti rolo-bale i instalirati mljekovod. I upustili smo se u taj zahvat, a sredstva u iznosu od 15.800 KM dobro su nam došla. Napravio bih ja to i bez ove potpore, no morao bih čekati barem još godinu dana i sigurno ne bi bilo u ovom obujmu. Objekt je završen, mljekovod instaliran te postavljen videonadzor – kazao je Ćurić.