Foto: Privatni album

Naš čitatelj, i osebujni tumač političkih prilika u Tomislavgradu i HBŽ, Tadija Ljubičić reagira na aktualna politička zbivanja i rani početak predizborne kampanje u našem kraju. Njegovo pismo prenosimo u cijelosti:

Svjedočimo tome da je, puno prije vakta, počela predizborna kampanja. Krupni oporbenjaci, mahom izredani na vlasti, a zapravo svi proizišli iz iste, HDZ-ove jazbine, danas koriste “nikab” takozvanih neformalnih udruga za napad na odnarođenu vlast. I da se razumijemo – s pravom ih napadaju!

Temeljno pitanje: Vjetrenjače ili interesi?

Međutim, ovdje se postavlja jedno sasvim drugo, temeljno pitanje: ako se na predstojećim izborima 4. listopada sruši postojeća vlast, hoće li ta nova vlast srušiti vjetrenjače i doista spasiti naše drage planine?

Ili je poanta cijele priče samo otjerati Vukadina i HNP (Hrvatski nacionalni pomak) kako bi netko drugi zajahao na financijske tijekove i nastavio financirati vojsku svojih botova i uhljeba?

Hoće li lokalni čelnici HDZ-a i njima pridruženi privjesci uopće imati snage i hrabrosti ugristi ruku koja ih hrani već desetljećima? Lager, FEAL, Pašalić, generalska bulumenta… sve je to provjereni, “go” HDZ-ovac. Tu je i Elektroprivreda HZ HB te ini akteri. Zato, parazitiranje na temi ekologije i zaštite planina od strane krupne oporbe i “neformalnih” pojedinaca, koji su se već upilićarili u te stranke, jednostavno ne pije vodu. To je jeftina priča.

Tri desetljeća iste matrice

Sve vlasti od 1990. godine do danas radile su jedno te isto – pljačkale, varale, nezakonito dijelile poticaje i mirovine te izvlačile novac iz izgradnje sportskih dvorana i drugih javnih objekata. Iz takozvane samoupravljačke riznice kupovali su sebi stanove, uništili Livno bus i Unimax, te nezakonito izgradili kompleks oko kolodvora u Tomislavgradu.

Matrica je uvijek ista: rodbini poticaji za goveda, neplaćanje poreza, pogodovanje i namještanje poslova.

Sve četiri velike političke skupine na našem prostoru vodi jedino i isključivo pohlepa i gramzivost. Izuzetak je tek par iskrenih pojedinaca koje se ionako ništa ne pita, a koje političke elite koriste samo kao korisne budale.

I na koncu, kada se podvuče crta, svi su oni toliko umreženi i umočeni u kriminal da bi za ono što su učinili Goli otok bio – Havaji.

Tadija Ljubičić