Dobili smo nekoliko upita naših čitatelja kojima nije jasno na koji način se misli provesti online nastava. Podsjetimo, Ministarstvu znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije održalo je u petak 13. ožujka 2020. godine sastanak s ravnateljima srednjih škola i nastavnicima informatike, te naglasilo da su srednjoškolske ustanove u našoj županiji učinkovito i brzo pristupile planiranju online nastave. Također, navedeno je da je održavanje online nastave u osnovnim školama u Hercegbosanskoj županiji u pripremi o čemu će učenici biti na vrijeme obaviješteni…

Jedan čitatelj piše da se projekt online nastave priprema i uvodi godinama i da on podrazumijeva određene tehničke preduvjete:

– pripremljenost škola i pretvaranje učionica u virtualne učionice,
– postojanje certificirane platforme za online nastavu,
– pripemljene sadržaje i lekcije za online prezentaciju,
– obučenost učitelja, nastavnika i profesora za uspostavu i nadzor komunikacije od virtualne učionice prema učenicima,
– verifikaciju sposobnosti nastavnog osoblja za ovakav vid predavanja.

S druge strane, potrebno je na strani učenika osigurati:

– postojanje internetske veze,
– posjedovanje unificiranog nastavnog sredstva (tableta, laptopa) za koji su prilagođeni nastavni sadržaji,
– obučenost učenika za ovakav vid nastave.

Izostanak bilo čega od navedenoga predstavlja samo tešku improvizaciju i daljnje srozavanje školstva i pravljenja lakrdije od škole i nastavnog procesa. Da su škole sposobne i da imaju osposobljen kadar za ovakav vid nastave, on bi već bio uveden u škole u redovitom nastavnom procesu pa bi prenošenje online nastave iz učionice u domove učenika imalo nekakvoga smisla.

Drugi čitatelj komentira situaciju u Livnu, gdje su neke škole uvele „online nastavu“. U svome dopisu iznosi svoje razočarenje „organizacijom“ online nastave i upravo potvrđuje ono što je u tekstu već navedeno. U svome dopisu piše:

Od prekida nastave u petak, zbog COVID-a 19 (koronavirusa), u livanjskim školama koje imaju “online nastavu” ne prestaje maltretiranje učenika od strane njihovih nastavnika i profesora.

Učenici ni subotom nemaju svoju privatnost i mir, a maltretiranje je počelo već u četvrtak navečer. Profesori se ponašaju kao da su u privatnom odnosu s učenicima kojima šalju poruke, zadaće i predavanja u svako doba dana. Rasporeda se uopće ne drže, iako je raspored definiran već na početku školske godine za sve škole.

“Online nastava” se svodi na to da učenici prepisuju lekcije koje su trebali obraditi u školi sa svojim učiteljima, bez da im učitelji išta od toga objasne, što je njihov primarni zadatak. Ne trude se pokrenuti neka videopredavanja iako danas većina tih učitelja ima smartphone s kamerama, ali bitno je još uz tu hrpu lekcija zadati učenicima i hrpu zadaća.

A učitelji se lijepo mogu šetati po kavicama.

Najbolje da se škole ukinu, neka ministarstvo radije svim učenicima kupi knjige i neka se uči od kuće.

Što će nam ovakvi učitelji?

Uz to, većina ih je informatički nepismenih pa ni ne znaju pravilno kreirati virtualne učionice, a svaki profesor sam bira na kojem će servisu izraditi svoju virtualnu učionicu.

Tako su se učenici našli između nekoliko servisa, s nekim učiteljima se komunicira preko Facebooka, s nekima preko WhatsAppa, s nekima preko Vibera pa čak i preko Edmoda i Google Classrooma.

Raspored se uopće ne poštuje, pa ja pitam profesore što naša djeca trebaju biti cijeli dan za mobitelima i provjeravati jesu li dobile još tonu lekcija koje sami trebaju pročitati, razumjeti i naučiti te uraditi još tonu zadaća?

Čemu sve ovo? – stoji u pismu našega čitatelja.

Možda je za sve učenike najbolji individualni pristup i učenje a za osnovce praćenje nastave preko HTV3, jer se nekako čini da TV prijemnik posjeduju gotovo svi učenici. Tako od ponedjeljka, 16. ožujka 2020. u 8 sati na Trećem programu HRT-a (HRT-HTV3) kreće emisija nastavnog programa nazvanog „ŠKOLA NA TREĆEM“.

 

Tomislavcity

Foto: Nikša Stipaničev / CROPIX