Cetinski kraj u četvrtak je šokirala vijest kako je ovozemaljske staze napustio čovjek koji je tamošnju Dječju alku Vučkovića načinio prepoznatljivim brendom tog kraja, simbolom života kojeg prenose maleni alkarići bez konja, ali s jednako snažnom energijom i srcem kao i njihovi uzori na onoj Sinjskoj Alci.
Josip Bećo Vučković aktivno je sudjelovao i u Sinjskoj alci, 21 godinu kao alkarski momak i još četiri kao predsjednik Nadzornog odbora, a svoje vrijeme često je provodio volontirajući u ranim organizacijama i manifestacijama. Bio je pripadnik legendarne Četvrte brigade u Domovinskom ratu.
Posljednjih je godina bio i sportski djelatnik u onom ocjenjivačkom dijelu jer je vršio dužnost delegata na nogometnim susretima u Splitsko-dalmatinskom Nogometnom savezu, prenosi Dalmacija News.
Vrijedi napomenuti vezu ovoga dobroga čovjeka i Tomislavgrada. Naime, kao predsjednik udruge “Dječja alka Vučkovića“, zajedno sa svojim sumještanima, bio je čest gost na “Luškoj fešti” koja se svako ljeto u kolovozu organizira u duvanjskom selu Lugu. Zapravo, pokojni Bećo volio je reći da Vučkovići nisu gosti ovoga događaja nego domaćini, budući da su podrijetlom upravo iz ovoga duvanjskoga sela. Pred Turcima su izbjegli u Sinj.
Prisjetimo se i njegove izjave za Tomislavcity tijekom jedne posjete:
– Obišli smo groblje Vučkovine. Prema našim procjenama, tamo je barem 20 grobova naših predaka Vučkovića koji su u ovom mjestu živjeli više od stotinu godina, možda kroz četiri generacije. To groblje poslije su naslijedili Stanići i ostali. Ovo je naša djedovina. Ne znamo točno koje su godine izbjegli, ali imali su dosta blaga i bavili su se poljoprivredom. Nastanili su se u Sinju, gdje danas živi sedamdesetak obitelji, kaže Josip Vučković Bećo predsjednik udruge Dječja alka Vučkovića koja ima tradiciju dugu gotovo šest desetljeća. U njoj sudjeluju samo muški potomci Vučkovića i to do deset godina. Iako se u njoj doslovce trči alka, organizirana je po uzoru na Sinjsku alku.
Obitelji izražavamo iskrenu sućut!
Tomislavcity