U Stuttgartu je protekle nedjelje upriličeno predavanju na temu “Njemački Sinodalni put” te predstavljena knjiga “Prigovor ekscelenciji”. Gost predavač je bio odvjetnik iz Kölna Tommy Schott, piše Fenix-magazin.

U velikoj župnoj dvorani Liebfrauen u Stuttgart – Bad Cannstattu predavanju su nazočili mnogobrojni posjetitelji, a među njima je bila i  Biserka Lukan, konzulica za kulturu u GK RH u Stuttgartu, župnik fra Petar Komljenović iz Frankfurta, fra Filip Mimica iz Stuttgart te đakon Ivan Jeleč iz Stuttgart – Bad Cannstatta.

Okupljenima je uvodne pozdrave u ime organizatora iz udruge Hrvatski katolici Stuttgart (HKS) uputio Zrinko Jurić koji je uz ostalo govorio i o razlozima koji su uzrokovali jačem povezivanju hrvatskih katolika Stuttgarta. Između ostalog, Jurić je u svome uvođenju u tematiku Sinodalnog puta posebno naglasio “esecijalnu istinu utemeljenja Kristove Crkve kako je opisana u Svetom pismu, u kojoj piše da Crkva nije nekakva svjetovna organizacija ili pak institucija”.

– Na nama leži hoćemo li živjeti u duhu istine Petrove Crkve, svjesni da stijena ima bezvremensko uporište i odgovore na sva pitanja tkz. modernog svijeta, istaknuo je Jurić.

Potom je uslijedilo nadahnuto i dobro pripremljeno predavanje u kojem je odvjetnik Schott, unoseći u predavanje svoju osobnos, kristalnu jasnoću stavova i britku oštrinu, iznio svoje viđenje njemačkog Sinodalnog puta. Pritom je posjetiteljima pokušao približiti cijeli razdor unutar službene Crkve, a o kojem se u crkvenoj javnosti ne želi govoriti niti pisati. Ili, kako je rekao, ne u onoj mjeri koja je prijeko potrebna i koja vjernike treba, može i mora upoznati o stvarnoj pozadini tkz. “Reformi”.

– Jer samo dobro upućeni, upoznati i suočeni istinom, vjernici mogu odlučiti je li to put kojim žele hoditi! To je taj “jednostavni” način koji se treba koristiti za prijeko potrebnu izgradnju povjerenja, rekao je Schott dodajući kako je „čvrsta i jasna poruka da se vjera živi u istini“. Da se istinitost vjere razvija u vjeri u kojoj se ona živi kao život.

Zvuči jednostavno! No ipak, ono odlučujuće je volja bez koje se ništa ne može mijenjati. Tu dolaze do izražaja one ljudske vrijednosti, a najjače od njih su sloboda i odgovornost koje su tijesno vezane uz duhovnu veličinu, rekao je predavač. Pritom je postavio pitanje je li mi osobno, a isto tako i u našim životnim prostorima, koristimo slobodu odgovornosti? To ovisi o mnogim čimbenicima koji nas prate jer svaki pojedinac može to za sebe preispitati i uz malo hrabrosti i iskrenosti može prepoznati vitalnost svoje vjere, kazao je Schott.

– Životne situacije ma koliko one teške i izazovne bile, one čovjeku ipak preupuštaju slobodu odlučivanja. Promisliti i zauzeti stav te odgovoriti na prilike. Držanjem i djelovanjem. Doći do promjena u stajalištu, a time otvoriti i posve nove vidike…..samo su neke od izgovorenih poruka i promišljanja predavanja u Stuttgartu.

– U Zakoniku kanonskog prava, kanon br. 212 stav 3. piše: “Vjernici imaju pravo, dapače, katkada i dužnost, prema znanju, stručnosti i ugledu koji imaju, svetim pastirima očitovati svoje mišljenje o onome što je za dobrobit Crkve i to mišljenje, čuvajući cjelovitost vjere i ćudoređa i poštivanje prema pastirima, te pazeći na zajedničku korist i dostojanstvo osoba, priopćiti i drugim vjernicima, naglasio je predavač Schott.

To je bila i misao vodilja skupine HKS koja je sastavni dio njihovih promišljanja, odnosno njihovog rada koji žele nastaviti. Oni pozivaju sve katoličke vjernike koji sebe mogu prepoznati u svjetlu kanona, da se uključe u rad HKS-a i iskoriste svoje pravo o očitovanju svoga mišljenja.

Nakon predavanja uslijedila je zanimljiva i dinamična rasprava nazočnih gostiju i predavača. Organizatori su pritom najavili još sličnih predavanja na ovu temu, a o čemu će Fenix-magazin nastaviti izvještavati.

Fenix-magazin/SIM/ Zrinko Jurić – Priredio: Ivan Matić