Narod koji nam je podario ime Dalmacija
Velika je povijest sukoba Rimljana i Delmata u kojima se jasno ocrtava delmatski ratnički mentalitet u obrani svoje domovine, ističe Daria Domazet, koordinatorica projekta ‘Delmati’ za SDŽ.
Danas se uglavnom smatra da su ilirski narodi obitavali na području koje je sa zapada zatvaralo Jadransko i Jonsko more, na sjeveru istočne Alpe i rijeka Drava, na istoku rijeke Dunav, Morava i Vardar te na jugu Epir i drugi grčki krajevi. Pored toga, može se govoriti o prisutnost Ilira u Italiji, Grčkoj i Maloj Aziji. No, tko su zapravo Iliri?
U znanstvenim krugovima prevladava mišljenje da Iliri nisu poseban narod, odnosno posebna etnička skupina, već grupa međusobno srodnih naroda. Srodnih po jeziku, vjerovanjima, načinu životu, općenito kulturi, koje Grci, a potom i Rimljani nazivaju skupnim imenom Iliri.
Među njima svakako plijene pažnju Delmati, sinonim otpora rimskoj okupaciji istočnog Jadrana. Narod čija je hrabrosti odlučnost da se odupre onodobnoj svjetskoj sili zauvijek ostala sačuvana u imenu Dalmacija.
Totalni rat
Prvi spomen ovog naroda donosi grčki povjesničar Polibije (200. – ?, oko 120. pr. Kr.), koji kao suvremenik zbivanja opisuje prvi sukob Delmata s Rimljanima (156. – 155. god. pr. Kr.). Bio je to tek početak onog što će prijeći u totalni rat. Delmati su isprva živjeli na prostoru današnje Hercegovine, da bi tijekom III. st. pr. Kr. započeli prodor prema Jadranskom moru koristeći slabljenje ilirskog Ardijejskog Kraljevstva (konačan slom i likvidacija Gencijeve ilirske države 167.god. pr. Kr.). Pri tome zauzimaju obalni pojas između rijeka Krke i Neretve, postajući tako nezaobilazan geopolitički faktor na središnjem Jadranu u nadolazećim zbivanjima. Ili kako će već zapisati o Delmatima grčki geograf Strabon (63. – ?, 23. god. pr. Kr.): “… Zatim dolazi primorje Dalmata i njihova luka Salona.
Ovaj je narod od onih koji su dugo ratovali s Rimljanima; stekli su do pedeset spomena vrijednih naseobina od kojih su neke i gradovi: Salona te Promona i Ninija i Sinotij, Stari
i Novi, koje je popalio August. A tu je i Andetrij, utvrđeno mjesto; veliki grad Dalmij, od kojega ime narodu…” Dalmij, od kojeg Strabon izvlači ime naroda Delmati, bio je delmatsko glavno središte – uporište Delminium (gradina Lib u Duvanjskom polju), uništeno u rimskoj opsadi 155. god.pr. Kr.
Kada je tijek povijesti mogao biti promijenjen. Oktavijan pokreće pohod 34. – 33. god. pr. Kr.
Cjeloviti tekst u kojem možete više doznati i o prekograničnom projektu “Delmati” možete pročitati ovdje.
Prva faza toga projekta bit će izložba o Delmatima u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu i izrada prateće monografije. Na izložbi se intenzivno radi već neko vrijeme, a koordinator projekta za BiH je Stipan Dilber, kustos Franjevačkoga muzeja u Tomislavgradu.
Lino Ursić/Kronika Splitsko-dalmatinske županije, studeni 2022.