Zareditelj je bio zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša, a suzareditelji splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić te barski nadbiskup Rrok Gjonellashaj, javlja Ika.hr.
Okupljenima u kotorskoj katedrali, prije znaka križa, obratio se mons. Gjonellashaj, dosadašnji apostolski upravitelj Kotorske nadbiskupije. „Gospodin nam danas daruje novoga biskupa. Kotorska biskupija – ova mjesna Crkva bogata velikanima vjere, duha i kulture – dobiva pastira kojeg je strpljivo čekala i kojeg zaslužuje. (…) Radostan sam jer sada znam da nisam sam, već imam brata biskupa s kojim ću moći zajedno raditi na širenju Radosne Vijesti, brinuti se o dobrobiti Katoličke Crkve i njezinih vjernika u Crnoj Gori“, rekao je.
Barski nadbiskup je istaknuo da mons. Vukšić započinje službu uoči svetkovine Isusa Krista – Kralja svega stvorenog. „Ne da kraljuješ, nego pun ljubavi da služiš . Ti znaš da mu trebaš ostati vjeran; to si svojim geslom posvjedočio. Budi mu vjeran te u njegovoj ljubavi, milosti i radosti živi; vodi ovu Biskupiju te uživaj obilat duhovni plod i evanđeoski blagoslov. Dragi biskupe, običaj je novome biskupu darovati neki dar. Neka tebi danas bude najdragocjeniji dar biskupsko ređenje i Biskupija koju preuzimaš“, poručio je imenovanom kotorskom biskupu mons. Gjonellashaj.
Nakon uvodnih obreda i liturgije riječi uslijedila je liturgija ređenja. Bulu pape Franje o imenovanju mons. Mladena Vukšića kotorskim biskupom pročitao je apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori Francis Assisi Chullikatt.
„Razmotrivši dakle savjet Dikasterija za Biskupe i mišljenje Državnog tajništva, puninom naše apostolske vlasti i autoriteta ovim pismom tebe rado postavljamo kotorskim biskupom, sa svim udijeljenim pravima i danim odgovarajućim obvezama po normama Zakonika kanonskog prava. (…) Konačno, ljubljeni sine, molimo Duha Svetoga da obiljem duhovnog blagoslova umnoži tvoj trud za dragu Kotorsku biskupiju, po zagovoru Bezgrešne Djevice Marije, sv. Josipa, njezinoga prečistoga zaručnika, sv. Tripuna, zaštitnika tvoje biskupije te ostalih svetih iz Zaljeva svetaca“, pročitao je, između ostalog, apostolski nuncij. Uslijedila je homilija mons. Kutleše.
Homilija glavnog zareditelja mons. Dražena Kutleše
„Danas s posebnom radošću zahvaljujemo Svetom Ocu što je drevnoj Crkvi kotorskoj, malenoj po broju vjernika, ali velikoj po duhovnoj tradiciji i naslijeđu svetaca i blaženika, dao vlastitog pastira u osobi novoimenovanog biskupa Mladena“, kazao je mons. Kutleša.
Osvrćući se na biskupsku službu, istaknuo je da se ona ne može zaslužiti već prihvatiti. „Ne stječe se po zaslugama, nego po milosrđu za služenje Tijelu Kristovu – Crkvi. Biskup Mladen toga je bio svjestan kada je za svoje biskupsko geslo uzeo riječi nadahnute Poslanicom Timoteju ‘Ostani vjeran’. Ta vjernost onome u čemu je poučen i čemu je vjeru dao – ističe iz životnog zajedništva s Kristom“, rekao je propovjednik.
Oslanjajući se na drugo misno čitanje iz Druge poslanice Korinćanima, u kojemu sv. Pavao objašnjava kakva treba biti apostolska služba, mons. Kutleša istaknuo je tri zahtjeva koja ju prate: ustrajnost, iskrenost i cjelovitost te propovijedanje Krista i služenje čovjeku.
Sv. Pavao – progonitelj kršćana u susretu s Gospodinom postao je svjestan „da je njegova revnost bila krivo usmjerena te da samo po milosrđu Božjem prima poslanje“, kazao je propovjednik. „To poslanje nije očitovanje ljudske mudrosti, nego slave Božje. Svijest o uzvišenosti poziva naviještanja Isusa Krista, kao i spoznaja da je na to poslanje pozvan, iako ničim to nije zaslužio, sv. Pavlu daje snage da sačuva srčanost i podnese najteže udarce i osporavanja“, objasnio je mons. Kutleša.
Naviještanje Božje riječi u službi je spasenja duša. „Bez svijesti da se ta služba prima po milosrđu Božjemu, svatko bi se obeshrabrio zbog vlastite nedostatnosti da odgovori na tako uzvišen poziv. Lijepo je to izraženo i u opisu gesla biskupa Mladena: ‘Kristov učenik, kako na putu osobne vjere tako i u prihvaćanju službe koja mu se u Crkvi povjerava, pozvan je čuvati životnu sraštenost s Kristom jer samo tako može ostati vjeran’. Dodao bih i da se samo tako može sačuvati srčanost i odvažnost u svjedočenju Božje riječi bilo to zgodno ili nezgodno“, rekao je propovjednik.
„Sv. Pavao se ne ustručava naglasiti svoju iskrenost, dosljednost i poštenje u naviještanju Božje riječi. Odrekao se svakog njezina prikrivanja lukavošću i izvrtanjem; nije koristio Božju riječ za vlastiti probitak, nije ju krivotvorio niti razvodnio, nije sebe stavljao ispred Božje poruke“, rekao je zagrebački nadbiskup osvrćući se na jedan od zahtjeva apostolske službe – na iskrenost i cjelovitost. Govoreći o propovjednicima koji podliježu iskušenjima nadbiskup Kutleša istaknuo je da je „najtužniji oblik razvodnjavanja Božje riječi intelektualna i molitvena lijenost“. „Riječ Božju treba proučavati i meditirati, usvajati je životom“, naglasio je.
Biskupsko služenje, prvo je među Božjim darovima zajednici vjernika. „Biskupi i svećenici dar su Crkvi zbog vas, dragi vjernici. Biskup Mladen je ovdje zbog tebe, draga Crkvo kotorska. Zato ga s velikom odvažnošću preporučujem savjesti svakog vjernika, ali i savjesti svakoga tko u dobroj volji teži Božjoj slavi. Siguran sam da će, vjeran svome poslanju, učvršćivati u vjeri sve koji su mu povjereni, čuvajući njezin poklad. Katkad će njegova služba ‘zahtijevati čvrstinu trsa od kojega je oblikovan (njegov) biskupski štap, a katkada mekoću vitice koja traži put do čvrstine’“, rekao je mons. Kutleša.
Pastirska služba zahtijeva da se Krista propovijeda i služi čovjeku, a ne sebi, kazao je propovjednik nadovezujući se na treći zahtjev apostolske službe. „Biskup ne prima svoju službu da bi bio velik u ljudskim očima. Nije pozvan prenositi svoje vlastite ideje, pojmove, misli, mišljenja ili životne filozofije. Ne koristi biskupsku vlast naučavanja kako bi impresionirao ljude svojim talentima, sposobnošću i rječitošću. Jednom riječju, nije pozvan promovirati i propovijedati sama sebe, nego Isusa Krista Gospodinom. To je temeljni navještaj vjere“, istaknuo je mons. Kutleša.
Nastavno na misao da je biskup „sluga poradi Isusa“, nadbiskup je rekao da je biskup pozvan – biti odan svojim vjernicima. „Isus je prvi posred nas kao onaj koji poslužuje“, kazao je propovjednik. Napomenuo je da ne postoji veća služba od služenja drugima radi Krista. „Novoimenovanom biskupu kotorskom Mladenu, franjevcu po životnom pozivu, to je posve logičan zahtjev. Duhovno stasao pod okriljem franjevačke karizme, zna da takvo služenje, da bi bilo autentično, zahtijeva srce ispunjeno Bogom. Zna da ‘Kristova mudrost kazuje da je slava u služenju životu drugih, u davanju života, u umiranju’ i ‘u duhu franjevaštva kao biskup želi i nadalje radosnim služenjem očitovati Kristovu blizinu svima kojima je poslan’“, kazao je glavni zareditelj.
„Dragi vjernici drevne Crkve kotorske, duboko ukorijenjeni u vjeri i ponosnoj baštini svojih predaka, poznati ste po svojoj plemenitosti, gostoljubivosti i ljubavi prema Crkvi. Bokeljska duša, bogata duhovnim naslijeđem i zajedništvom, dočekuje svoga biskupa s otvorenim srcem i radosnom nadom. On među Vas dolazi s velikom spremnošću donositi zajedno s vama plodove svetosti i ljubavi. U toj spremnosti, vjerujem, susreće i srčanu otvorenost svih koji čeznu za Božjom blizinom i čistoćom evanđeoske poruke“, poručio je vjernicima Kotorske biskupije mons. Kutleša.
„Dragi biskupe fra Mladene, po milosrđu si Božjem ponizno prihvatio službu biskupa. Danas u zajedništvu euharistijskoga stola molimo da je vršiš ustrajno, da riječ Božju prenosiš iskreno i u njezinoj cjelovitosti, propovijedajući Krista i služeći ljudima. Sve si ove zahtjeve biskupske službe lijepo utkao u svoje geslo i u svoj grb. Mi te s molitvom povjeravamo zaštiti Blažene Djevice Marije, Gospe od Škrpjela, sv. Tripuna, sv. Leopolda Bogdana Mandića, bl. Ozane Kotorske i bl. Gracije iz Mula. Neka te njihov zagovor neprestano prati i osnažuje“, zaključio je nadbiskup Kutleša.
Po završetku homilije – zareditelj je, u zajedništvu sa suzarediteljima – ređeniku podijelio biskupski red. Misno slavlje je potom nastavljeno euharistijskom službom. Nakon popričesne molitve, novom kotorskom biskupu obratili su se: apostolski nuncij Francis Assisi Chullikatt, mons. Zdenko Križić, fra Jozo Grbeš, don Siniša Jozić te Mirko Vičević.
Govor mons. Chullikatta
Prvi se novom kotorskom biskupu i okupljenima obratio apostolski nuncij Francis Assisi Chullikatt. napomenuo je da je Kotor, usprkos povijesnim okolnostima, uspio očuvati vjerski i kulturni identitet. Crnu Goru, ponajviše Boku Kotorsku, proslavili su sveci i blaženici, istaknuo je, stoga je Kotorska biskupija „iako mala, uvijek srcem velika“, rekao je nuncij. Nasljedujući njihov život mons. Vukšić postat će uzor stadu, poručio je govornik.
Božja providnost podarila je fra Mladena kao novog pastira „drevne i slavne biskupije“, naglasio je mons. Chullikatt. Osvrćući se na novog kotorskog biskupa napomenuo je da je pozvan čuvati tradiciju Kotorske biskupije „slijedeći tragove svojih prethodnika kako bi još jače zasjalo svjetlo žive Božje Crkve kroz navještaj Radosne Vijesti u svakoj zgodnoj i nezgodnoj prigodi“.
U izvršavanju te misije, pomoći će mu između ostalog, i franjevačka duhovnost, napomenuo je govornik. „Predragi biskupe Mladene, na ovaj svečani dan tvoga biskupskoga ređenja, molimo da postaneš, poput serafskog oca Franje, oruđe mira i dobra ovoj zemlji na veću slavu Božju te dobar pastir koji polaže život za svoje stado – uvijek u slozi, sreći i ljubavi“, poručio je na kraju govora mons. Chullikatt.
Govor mons. Zdenka Križića
Novom kotorskom biskupu govor je u ime biskupa Hrvatske biskupske konferencije te biskupa Splitske metropolije uputio mons. Zdenko Križić.
„Nije nimalo lako poslanje koje ti je povjereno“, rekao je nadbiskup Križić obraćajući se mons. Vukšiću. „Bila biskupija velika ili mala, bez posebnije Božje milosti, nije moguće upravljati Božjim putem. Tu milost treba prositi svakodnevno mnogim molitvama i žrtvama. Bez uzdignutih ruku prema nebu, nema značajnijih postignuća. Ova istina ti sigurno nije nepoznata“, kazao je mons. Križić.
Splitsko-makarski nadbiskup osvrnuo se na riječi obnovitelja crkvenog i društvenog života svoga vremena sv. Grgura Velikog. Njegovo upozorenje pastirima Crkve „proizlazi iz Isusovog komentara upućenog učenicima ‘imajte u sebi soli, tako ćete imati mir među sobom’“, istaknuo je mons. Križić.
Kazao je da su u toj poruci dvije riječi istaknute – sol i mir. „Mir je vrijednost koja omogućuje da se drugoga nosi, podnosi, da mu se daje prostor i pozitivna klima za rast i napredak. Oko toga treba stalno i neumorno raditi. Kada nečije djelovanje postane destruktivno – potrebna je i sol“, objasnio je govornik te dodao: „Biskup u biskupiji mora graditi zajedništvo i mir, ali istovremeno imati u sebi soli.“
„Neka Kristov mir i njegovo svjetlo, budu trajno u tvom srcu, a i Kristova sol koja će davati okus svemu tvom pastirskom djelovanju. Bilo ti sretno i blagoslovljeno!“, poručio je mons. Križić.
Govor fra Joze Grbeše
Govor je u ime Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije uputio fra Jozo Grbeš. Osvrćući se na franjevačku baštinu mons. Vukšića fra Jozo je kazao: „Kotorani su sada tvoja braća i tvoje sestre.“
Zaželio je novom kotorskom biskupu da veličinu njegove službe prati i „golema poniznost“. „Po malenome veliko postaje ponizno, a ponizno veličanstveno. Sveci ovoga zaljeva, znak su da je to istina“, napomenuo je. „Brate naš, ne boj se! Tvoj život bez straha bit će ovim dičnim Kotoranima snaga. Ovo malo stado može postati veliko. Neka tebe i sve kojima ćeš služiti, zagovaraju i vode, sveti ljudi ove zemlje. (…) Sveti ljudi svakoga razumiju. Budi svet i svi će tebe razumjeti“, poručio je provincijal Grbeš mons. Vukšiću.
„Uvijek ćemo biti tvoja braća i tvoja zajednica. Službe ne mijenjaju ljubav, nego je samo čine jačom i većom. Neka te Gospodin blagoslovi i čuva, neka ti daruje mir i dobro!“, rekao je.
Govor don Siniše Jozića te Mirka Vičevića
Don Siniša Jozić uputio je čestitku novom kotorskom biskupu u ime svećenika Kotorske biskupije. „Radosni smo i primamo Vas otvorena srca“, poručio je na početku svoga govora don Siniša. Na dan biskupskog ređenja, imenima dvanaestorice apostola, pridruženo je i ime mons. Vukšića, istaknuo je govornik. „Posvetom za biskupa preuzeli ste novu dužnost i sjeli ste na časnu katedru kotorskih biskupa koja svoje početke vuče iz ranokršćanskog perioda“, rekao je.
Napomenuo je da je kler Kotorske biskupije svjestan da nema Crkve bez biskupa. „Od srca Vam zato želim da Vaša biskupska služba bude pečat Kristova vrhovnoga svećeništva. Naviještajući Radosnu Vijest u ovoj drevnoj biskupiji neka Vam vjera bude životno zvanje, pastirsko vodstvo životni put, molitva životno sredstvo, a ljubav životni kriterij“, kazao je don Siniša.
Potom se u ime vjernika Kotorske biskupije biskupu Vukšiću obratio predsjednik Hrvatskog građanskog društva Crne Gore i admiral Bokeljske mornarice Mirko Vičević.
Zvona sv. Tripuna i ostalih crkava Kotorske biskupije, obznanila su 12. rujna da su molitve Kotorana uslišane, rekao je Vičević. „Dobrodošli u biskupiju i grad koji su više od jedne male biskupije i od jednog malog grada“, rekao je.
Istaknuo je da se povezanost mons. Vukšića s vjernicima Kotorske biskupije očitovala i prije ređenja u riječima njegovog gesla „Ostani vjeran!“
„Ostati – to je imperativ svima nama; i biti vjeran. Ostati i živjeti snagu vjere, stvarati bolje sutra za naše nasljednike“, kazao je te dodao da je put, koji vodi ostvarenju kršćanskih ideala i ciljeva, dugačak. „To je put ojačan vjerom, koji sada lakše koračamo s Vama našim biskupom, duhovnim ocem i pastirom“, rekao je. „U ime svih vjernika Kotorske biskupije, želim da se osjećate ugodno, voljeno i prihvaćeno“, poručio je uz ostalo, admiral Vičević novom kotorskom biskupu.
Uslijedio je, nakon blagoslova sabrane zajednice, zahvalni govor novog kotorskog biskupa Vukšića.
Zahvalni govor mons. Mladena Vukšića
„Zahvalnost je priznanje da je sve dar“, rekao je na početku govora mons. Vukšić zahvalivši svima koji mole za njega i s njim.
„Mnogi će zastati pred njezinom malenošću i malobrojnošću vjernika“, rekao je kotorski biskup govoreći o Kotorskoj biskupiji. Zaključio je da to ne treba biti „izvor tjeskobe i straha“. „Dobro primjećuje papa Franjo – nije problem u malobrojnosti, nego u beznačajnosti u tome da se postane sol koja nema više okus evanđelja i svjetlo koje više ništa ne obasjava“, dodao je biskup Vukšić.
Rekao je da sve što ima jest dar. Mnogo toga dobio je „po“ i „u“ svojoj redovničkoj Provinciji. „Dar odgoja i formacije, dar franjevačke jednostavnosti i ljubav prema Bogu, dar blizine čovjeku. Posebno sam zahvalan za dar bratstva i tolike braće s kojima sam koračao na putu redovništva, osjetio njihovu blizinu te razumijevanje i tako stekao jedan od najvećih darova – dar prijateljstva“, kazao je mons. Vukšić.
Istaknuo je da su ga vjernici uvijek podsjećali da „dar službe nije posao ni zadatak, nego predanje – darivanje vlastitog života; služenje bez mane danju i noću, Bogu i Božjem narodu“.
Biskup je nazočnim predstavnicima drugih vjerskih zajednica rekao da on i oni imaju zajedničku zadaću – „graditi zajedno prostore suživota i čovječnosti. Naši vjernici zaslužuju svu našu pozornost i trud te očekuju da radimo zajedno u uvažavanju i dijalogu za zajedničko dobro“, poručio je mons. Vukšić.
Sve prisutne i odsutne vjernike koji su htjeli prisustvovati biskupskom ređenju, sebe i svoju novu službu povjerio je na kraju govora zaštiti Blažene Djevice Marije, sv. Josipa, sv. Tripuna i „ostalih miljenika Božjih iz (…) Bokeljskog zatona“.