Foto: Tomislavcity

Glog (Crataegus) je rod grmova ili niskih stablašica iz porodice ruža.

Postoji puno vrsta gloga od kojih su najznačajniji bijeli glog (Crataegus monogyna) i crveni glog (Crataegus oxyacantha).

Foto: Tomislavcity

Glog raste samoniklo uz rubove šuma i polja, u ravnici i po planinama, među drugim grmljem i šikarom. Često je  korišten kao lijek u prirodnoj medicini je visok sadržaj antioksidansa u ovim bobicama može pomoći u snižavanju krvnog tlaka i kolesterola, smanjiti upalu, poboljšati zdravlje kože i pomoći probavi.

Osim kod srčanih tegoba, glog pomaže i kod umora, manjka energije, lošega sna, teškoga disanja, vrtoglavice, aritmije, nervoze, šuma u u ušima.

Foto: Tomislavcity

Glog je biljka koja ima najjače smirujuće djelovanje, pomaže pri mršavljenju, jer izbacuje višak vode iz organizma.

Kada se bere?

Plodovi gloga beru se u jesen, kada su jarkocrveni. Zatim se suše, ali može ih se i samljeti, a zatim osušiti i koristiti za čaj.

Meso gloginja dozrelo u rujnu ili listopadu suho je i brašnasto. Okusom su bobe kisele i opore no postaju ukusne nakon prvih mrazeva.

Možemo ih koristiti za izradu marmelada, kompota, želea. Jestivi su i  proljetni lisni pupovi i mladi listovi.

 

Napravite svoj čaj od gloga:

Jednu malu žličicu usitnjenog ploda gloga prelijte sa 150 ml vrele vode, poklopiti posudu te ostaviti da stoji 15-30 minuta. Potom procijediti i piti tri puta dnevno. Ovaj čaj posebno se preporučuje ljudima koji osjećaju pritisak i gušenje u predjelu srca, u prevenciji povišenog krvnog tlaka, kao i kod blažih oblika oslabljenog srca poslije preležanih infektivnih bolesti.

Čaj se ne proporučuje djeci mlađoj od 2 godina, trudnicama i dojiljama.

 

Više izvora: Wikipedia/Plantea/Tomislavcity