Suzbijanje glodavaca je vrlo težak i složen zadatak. Što napraviti kako bi smanjili njihovu prisutnost na polju?
Vremenski uvjeti i ove su godine omogućili najezdu glodavaca, posebice miševa na poljima koji su na nekim područjima uzeli toliko maha da su odgodili jesensku sjetvu.
Zemljišta na kojima nije obavljeno zaoravanje žetvenih ostataka, posebno su podložni šteti jer je netaknuti sloj stvorenog malča njihovo idealno stanište, piše Farmer.pl.
Međutim, dubinska obrada tla, koja im uništava staništa, može značajno smanjiti njihovu prisutnost na polju.
Kako ističu, ako su nametnici već prisutni na usjevima, mehanička obrada gotovo je jedina učinkovita metoda suzbijanja. Naime, plug okretač, podrivač te kultivator koji radi na većoj dubini, kao i gruber djeluju efikasno u smanjenju njihove populacije.
Plitka obrada tla, primjerice tanjuračom, koja prodire samo 5-10 cm, nije učinkovita. Površinska obrada samo zatrpa rupe, ali štetnici su već sutra vani.
Biološke mjere suzbijanja
Treba istaknuti da su rodenticidi zabranjeni na EU tržištu, a preporučuju se primarno biološke mjere borbe, poticanjem djelovanja prirodnih neprijatelja u vidu postavljanja stupova-sjedalica za ptice grabljivice na rubove njiva.
Dakle, ptice, ali od velike pomoći na njivama bliže selu su i mačke koje će ih loviti. Na onim udaljenijim, tu su lisica, jež, zmije.