Foto: Tomislavcity

Pritisnula omara. Slavonska ravnica se umorila od širine i teška zraka što titraše nad zrelim usjevima.

U hladovini starog oraha, ispred niske slavonske kuće, drijema starac.

Razlika je naše polje! Ovde nema ćuva vitra! Duša Bogu, Bog je ne će! – negoduje Stipa  kojega svi u mjestu zovu Rodijak.

Otkad se vratio iz Njemačke u mirovinu, Stipa sveudilj prigovara slavonskoj klimi, uhvatilo ga nekakvo malodušje s kojim se ne zna nositi.

Eh, moj ćaća? – obrati mu se sin spremajući stvari u prtljažnik modernog automobila  s njemačkim oznakama:

To ponavljaš svake godine u ovo doba. Nisi se ti navikao na Slavoniju, a sve tvoje u njoj je. Djeca, naša pokojna mater Kata, novac što si ga zaradio u Njemačkoj i druga žena Slavonka, naša maćeha Rozika. Nije nam mater, ali je dobra žena, drži do tebe, iako joj nisi ništa pripiso, kako kaže.

– Đavlit ću je! Šta ću joj pripisat? Žena je tuđa kost! Tako sam se ja s njom naredio, na sve je pristala. Mora me neko uzdržavat kad se vama mržba.

Volio je Stipa razgovor, koristio je svaku priliku kazati sinovima ono što mu je na duši.

Ako umrem prije nje, nemojte je krećat, neka je u staroj kući, imat će moju penziju, šta joj više triba? Vi je, radi svog obraza, lipo opremite i ukopajte do mene i Galešuše.

Stipa se pričajući najednom grohotno nasmija:

To je Roziki najveća briga! Čiji ću ja bit na onom svitu, ili njezin ili Galešušin? Ja se maskarim pa kažem: „Koja  bude bolje do mene držala, njezin sam!“

Voli Stipa ove svoje monologe, dovoljna mu je samo blizina neke osobe, za pozornost ne mari. Hodajući dvorištem s visokom drvenom ogradom, povremeno proviri na šor, pogleda lijevo pa desno i vrati se do bunara oko kojeg rastu Rozikine begonije u starim loncima. Nostalgično  zagleda praznu štalu i drvene kućerke, sve prazno. Doduše, prija mu  pogled na novu sinovu dvokatnicu bez fasade.

– „Priseli se u Slavoniju! Tamo je plodna zemlja, rađa triput bolje od naše. Tamo nema gladi“. Tako mi je ćaća govorio i ja ga, budala, posluša. Brat ne tide, osta u selu. Pametan. Sad njegovi sinovi siju šenicu po našem polju, a moji zemlju daju u zakup, nema ko na njoj radit, moji odoše u svit. En ti taku sudbinu. Uvik sam letio za životom, a on bižo isprid mene. Ajd stigni kad ti nije određeno?

Stipa bi se tako zanio u poluglasnom monologu, kao da daje oduška onoj težini što mu pritiska prsa.

Bratovi tili učit, potegli na materinu tragu. Iškolali se i upravili sobom. A moji ćaćinim putim, odoše u Njemačku. Džaba Slavonija i puni ambari, džaba voda u bunaru i svaka marva. Moji ne mare za zemlju, ne zanima ih ječam i šenica, vole bauštelu . Odvedoše žene i dicu. U tom nisu na me? Ja nisam sa svojom Galešušom proveo tri godine u oni triest što smo proživili u braku. I, dođe bolest, iznebuva, odnese je, a ti Stipa pričaj sam sa sobom? Briga nekog?

Na trenutak osjeti grižnju savjesti prema Roziki.

Nije ona loša, Bog je ubio naku botastu. Rozika je žena zamuku. Ne mogu ja s njom pričat po naški.  Ona oće divanit o bećarcu i  dukatim, šlinganju i perini, ali mene ti razgovori ne razgale? Volim vako, sam sa sobom pa taman pomislili da sam…?  Neka sam!

U šetnji po imanju, Stipa bi brzo samosažaljenje zamijenio prijekorom:

Tako ti i triba, Stipa! Oćeš ti  bit prvi u svemu. Poleti prvi u svit, prvi u Slavoniju, prvi kupi traktor i kombajn. Rintaj i dan i noć, bez mire i odmora, sve nabavi i šta? Pokojna žena vamo sama samcata,  radila ko tri. Vavik veremila za rodnim krajem i našim svitom, a nije tila priznat nikom već meni: „Mogli smo mi i doli lipo živit, moj Stipane, ne znam ni kud smo poletili, ko s grlom u jagode, ostasmo željni jedno drugoga u tuđem svitu, a nije sve u imanju“.

Znao sam i ja da nije, ali nije bilo povratka, kuš? Dica poskočila, išću. Šuti i radi.

O, Stipa, aj ručat! – u stvarnost ga vrati piskavi glas supruge Rozike – oladit će se juva, ni tisto s patkom ne valja ladno!

– Eto me, brzo ću! – odgovori Stipa pa teška koraka pođe prema štali.

Prazni ambari, prazni šaloši, prazna štala. Kažu ne isplati se radit na malo, a na veliko ni pogotovo. Ne isplati se ništa! Ni živit se ne isplati! Evo što se ne isplati orati u Duvnu, ali u Slavoniji? Moj rodijače, ovde se nikad nije bilo gladno kruva.

– O, Stipa! Ja te ne ću čekat! – iznova se oglasi Rozika pa Stipa krenu stazom prema kući.

Ne čekaj ti mene! Ručavaj, tebi je ručak na prvom mistu, a meni, bio – ne bio!

Stipa je s dozom ironije odgovarao na Rozikine dozive. Nije volio svoj nadimak Stipa, više mu je prijao onaj drugi – Rodijak.

Moj rodijače! Ni tebe odavno nema vamo, a volio bi s tobom koju probacit, čini mi se da bi ozdravio.

Godilo je Stipi sjećanje na nećaka Pašku, istinski ga je volio. Možda i zato što jedini nosi didovo ime. A tog imena su Stipi „puna usta“.

Ne bi mi niko virovo da ga ne lučim od svoje dice? Nako čeljade nije Bog dao u cilom kraju. Ako si skaren, razgovorit će te, ako si veseo, razveselit će te još više. Uvik mu priča meka i podatna pa ti pane na dušu ko molitva, prodišeš od nje. Volim ja njega jer me je jedini zvao – striče Stipane, iako sam ja sam sebi izdio nadimak Stipa. Kad sam u Slavoniji kupio imanje, onda sam po selu pričo da se u nji Stipan kaže Stipa. I tako mi ostade nadimak, kokad su naši jedva čekali da te prikrste, svog se krsnog imena niko nije nanoso.

Stipa! Ajd ručat, Bog t’ ubio, kako ti meni kažeš! – zvoncala je Rozika njišući se u širokoj naboranoj suknji.

Puknut ćeš, ubilo te vrime! – našali se Stipa kad zateče Roziku kako hlapljivo srče juhu.

Eto te ko burence! – dijelio joj je komplimente u domaćem stilu – prije bi te čovik priskočio, nego zaobišo.

Nije se Rozika ljutila, navikla je Stipinu narav, ali ni svoju nije mijenjala.

Da sam slaba i mršavna ko tvoja pokojna, reko bi mi:  Idi kruv, nemoj sebe!“  Čudna si ti sorta Stipa, ne znaš lipo divanit s ženom, a ništa joj ne manjka u tvojoj kući, „odrišene su joj ruke“. Eto, zato sam ja došla za te. Naši Slavonci su drukčiji, ljubomorni i ne viruju ženom, u glavi im švaleranje.

Đaa im poganu krv! U nas tog nema, nije se čulo da je žena privarila čovika, a bivalo je muški koji su tili u šćetu. Nji niko nije mećo među ljude, taman da su gazdinski.

Nastavlja se…

Iva Bagarić/Tomislavcity

Napomena: S ovom pričom naša suradnica i spisateljica Iva Bagarić sudjelovala je na ovogodišnjem natječaju za književnu nagradu “Petar Miloš”.